Розділ 1. Основні особливості природи Землі

Урок №1 Склад та будова літосфери

Цілі уроку:

Поглибити знання будову літосфери;

Познайомитися з гіпотезами походження материків і океанів,

основними положеннями теорії літосферних плит;

Навчити прийомів роботи з картою будови земної кори.

ХІД УРОКУ

Перевірка домашнього завдання.

Перевірка домашнього завдання проводиться у формі фронтального опитування учнів:

Які методи географічних досліджень?

Які з методів найбільше широко застосовуються в шкільній географії? Чому?

Наведіть приклади застосування методів географічних досліджень.

ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

    Пояснення вчителем нового матеріалу проводиться з опорою на карту, малюнки

на дошці, підручник ілюстрації. Крім цього, проводиться евристична бесіда

на основі аналізу карток.

    До особливостей, що відрізняють Землю від інших планет Сонячної

системи відноситься будова її літосфери.

    Питання до класу:

Яка внутрішня будова Землі?

Що називають літосферою? Які рухи в ній

відбуваються?

Аналіз рис. 8 на сторінці 22, відповіді на запитання.

Схема будови літосфери землі

ЗЕМНА КОРА ЗЕМНА КОРА ЗЕМНА КОРА

КОНТИНЕНТАЛЬНОГО ТИПУ ОКЕАНІЧНОГО ТИПУ КОНТИНЕНТАЛЬНОГО ТИПУ

Пояснення вчителем теорії літосферних плит проводиться у формі пояснювального оповідання.

Основні положення:

1. Літосфера складається з великих плит, межі яких приблизно збігаються із серединними океанічними хребтами. (Вчитель показує межі плит на стінній карті «Будова земна кора» і називає сім найбільших плит.)

2. Плити горизонтально переміщуються відносно один одного.(У ході розповіді вчитель приколює до стінної картки картонні стрілки, на яких позначено середню швидкість руху плит. Це дозволяє учням наочно побачити всю картину напрямків переміщення.) Найбільш суттєві процеси відбуваються вздовж меж плит:

а) у зонах серединно-океанічних хребтів відбувається розбіжність плит; там по розломах піднімається речовина мантії, застигає, і утворюється земна кора океанічного типу. (Використовуючи накладні стрілки, вчитель звертає увагу учнів на швидкість розтягування морського дна: в Атлантичному океані – 3,5 см/рік, у Червоному морі – 1,5 см/рік.

б) При зіткненні плит, наприклад, океанічної та континентальної, перша занурюється і йде в мантію, в результаті вздовж меж материків утворюються глибоководні жолоби (Алеутський, Курило-Камчатський, Маріанський, Філіппінський). Паралельно їм простягаються вулканічні острівні дуги (Алеутські та Курильські острови) або вулканічні хребти материків

(Прибережні хребти Анд). При зіткненні континентальних плит утворюються планетарні пояси стиснення (гірські дуги Альп, Гімалаїв та ін.) (Учитель за допомогою накладних стрілок показує на карті приклади ділянок стиснення.)

в) Існують розломи, вздовж яких плити ковзають без істотних зсувів, наприклад, розломи Східної Африки

Далі вчитель пропонує школярам, ​​використовуючи карту світу та карту «Будова земна кора», визначити, які процеси приурочені до бокових кордонів літосферних плит. Він повідомляє, що зони поширення вулканів та землетрусів називають сейсмічними поясами. Тут розташована більшість вулканів, що діють, і зон землетрусів.

Підбиваючи підсумки пояснювального оповідання, вчитель підкреслює, що остаточне створення теорії літосферних плит ще належить вирішити вченим. Знання про

будову та історії розвитку літосфери мають велике практичне значення для господарської діяльності людини.

Перевірка засвоєння нового матеріалу

- Чому розломів більше в океані? (В океані земна кора тонша і легко піддається розламам.)

Чому ми не спостерігаємо розломів? (Тому що лава застигає та заліковує «рани».)

Вчені США виявили, що в районі СОХ земна кора молодша. Поясніть цей факт. (Резони, що розходяться в зонах СОХ, ділянки літосферних плит викликають розростання океанського дна і сприяє утворенню молодої кори.)

Наведіть приклади розходження літосферних плит суші та в океані. (В океані розходяться Африканська та Південно-Американська, Тихоокеанська та плита Наска; на суші зони розбіжності є на сході Африки.)

Виконання практичної роботи № 3 Визначення за картами напрямів пересування літосферних плит та припущення розміщення материків та океанів через мільйони років.

Розв'язання географічних завдань

Завдання 1

Використовуючи фізичну карту світу і карту будови земної кори, наведіть приклади гірських країн, що знаходяться в області сучасних кордонів літосферних плит.

1.До якого типу гір за висотою вони належать?

2. Які природні явища бувають у цих горах?

Завдання 2

Океанська плита занурюється під мантію. Як змінюється стан речовини гірських порід, у тому числі плита складається, і які процеси у своїй відбуваються?

Закріплення матеріалу.

    Порівняйте два типи земної кори та заповніть таблицю:

Тип земної кори

Кількість шарів

Склад та порядок залягання (знизу вгору)

Домашнє завдання: стор.22 - 27. На контурній карті відзначити сейсмічні зони планети.

УРОК № 2. рельєф Землі

ЦІЛІ УРОКУ:

Сформувати уявлення про розміщення великих форм рельєфу на Землі;

Обґрунтувати причини різноманітності рельєфу як результат взаємодії внутрішніх та зовнішніх сил.

Удосконалювати вміння встановлювати зв'язки, порівнювати об'єкти та явища, працювати з карткою.

ХІД УРОКУ:

Організація учнів на урок.

перевірка домашнього завдання:

Робота за картками.

Картка № 1

    Як утворилася земна кора?

    Назвіть шари, що становлять земну кору.

Картка № 2

    Що таке літосфера?

    Поясніть, чому товщина літосфери в океанічній частині (не більше 50 км) значно поступається потужністю літосфері в материковій частині (150 - 200 км).

Картка №3

    У чому суть гіпотези дрейфу материків?

    Якою є назва двох материків, на яких спочатку розташовувалася ПАНГЕЯ?

Картка№4

    Що таке літосферні плити? Де проходять межі плит і які процеси характерні для даних територій?

    У межах якої літосферної плити є Росія?

Усне опитування.

    Які розбіжності у будові земної кори, що становить материки і западини океанів?

    Що є літосферні плити, і які особливості їхніх кордонів?

    Поясніть розміщення на Землі сейсмічних поясів та вулканічних областей.

ВИВЧЕННЯнового матеріалу :

Пояснюючи тему уроку, вчитель спирається карту; проводить бесіду
про різноманітність форм рельєфу з урахуванням аналізу картин, зіставлення карт із виявлення закономірностей розміщення великих форм рельєфу.

Сукупність нерівностей земної поверхні, що відрізняються за
розмірів, походження та віку, називаютьрельєфом.

На дошці вчитель вивішує схему з перевернутих карток із термінами. Учні заповнюють схему у зошиті. Потім вчитель перевертає картки у схемі на дошці, проводиться перевірка.

рельєф

Материки

Впадини океанів

Материки


гори

рівнини

котловинииыыыи

СОХ

жолоба

Острівні дуги

    Взаємодія внутрішніх та зовнішніх сил – основна причина різноманітності рельєфу.

    Внутрішні та зовнішні процеси діють одночасно. Зміна рельєфу відбувається безперервно та досить інтенсивно.

    Виступи материків відповідають материковій земній корі, а областях поширення океанічної кори лежать западини, заповнені водою океанів. Великі рівнини відповідають стародавнім ділянкам літосферних плит - платформ. Гірські складчасті області, глибоководні жолоби на дні океану розташовані на межі плит літосфери.

На заключному етапі уроку доцільно ще раз звернути увагу учнів на основні закономірності розміщення великих форм рельєфу (у цьому допоможе схема, яку доцільно замалювати в зошиті) і положення про те, що сучасний рельєф є результатом взаємодії внутрішніх і зовнішніх сил Землі. Всі ці закономірності ще доведеться надалі закріпити і конкретизувати на численних прикладах щодо кожного з шести материків Землі.

Закономірності розміщення

великих форм рельєфу Землі

Форми рельєфу


Платформи

Складчасті

Види земної кори

Рельєф дуже впливає на всі компоненти природи.

Життя людей також пов'язане з рельєфом. Людина здавна селилася на

рівнинах або в долинах гір. Людина впливає на земну кору,

змінює рельєф планети.

    Заповнити таблицю.

Взаємодія внутрішніх та зовнішніх процесів

Процеси, під впливом яких утворюються форми рельєфу

Причини

виникнення

процесів

Прояв діяльності цих процесів

Результат процесів на форми рельєфу



ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: стор. 25 - 27, у контурних картах позначити великі форми рельєфу планети.

У КОПІЛКУ ЛЮБЕЗНАЛЬНИМ.

© Найбільша середня висота материка над рівнем моря – в Антарктиді із шельфовими льодовиками – 2040 м.

® Середня висота суші над Світовим океаном – 875 м.

© Середня глибина Світового океану – 3800 м.

® Найбільша глибина Світового океану - Маріанський жолоб - 11022 м

® Найвища точка Землі – гора Джомолунгма – 8848 м.

® Найнижча точка - узбережжя Мертвого моря, що лежить на 405 м нижче рівня моря.

УРОК №3.КЛІМАТООБРАЗУЮЧІ ФАКТОРИ

ЦІЛІ УРОКУ:

Сформувати уявлення про процеси, що відбуваються в атмосфері, про нерівномірний розподіл тепла та вологи на поверхні Землі;

Розкрити значення кліматоутворюючих факторів та причини різноманітності кліматів Землі;

Формувати вміння аналізувати кліматичну карту.

ХІД УРОКУ:

Організація учнів на урок.

перевірка домашнього завдання:

Тестова робота:

1.В зоні зіткнення літосферних плит формуються:

а) серединно-океанічні хребти;

б) глибоководні жолоби.

2.В зонах контакту літосферних плит спостерігаються:

а) лише землетруси;

б) землетруси та вулканізм.

3. Якщо рельєф території гірський, то на її підставі знаходяться:

а) складчаста область;

б) платформа.

4. Якщо на основі території знаходиться малорухлива структура, на поверхні якої гірські породи розташовуються горизонтально, то рельєф буде:

а) рівнинний;

б) гірський.

5. Встановіть правильну послідовність у часі утворення гір:

а) Гімалаї;

б) Урал; ,

в) Кордильєри.

Вивчення нового матеріалу.

    На початку вивчення нової теми проводиться евристична бесіда та образна розповідь вчителя про роль атмосфери.

    Атмосфера - найвища та найбільш рухлива оболонка Землі.

Її роль життя Землі величезна. Атмосфера має вибіркову властивість пропускати через себе сонячну радіацію. Вона затримує більшу частину короткохвильового випромінювання, згубного для живого. Цю роль виконує озоновий шар. Кількість озону коливається в залежності від пори року: навесні збільшується, восени зменшується. Особливо великий вплив скорочення озонового шару надає викид промисловістю шкідливих хімічних речовин. Так утворюються озонові дірки.

Найбільше значення життя на Землі має тропосфера.

Тут утворюються хмари, дощ, сніг тощо, тобто. відбувається зміна погоди та клімату.

Вчитель пропонує класу згадати такі важливі поняття, як погода та її елементи, клімат, пояси освітленості, залежність температури повітря від географічної широти, утворення хмар, типи повітряних мас.



саме - роль кожного з факторів, що формують клімати Землі.


Вчитель просить заповнити схему або сам вивішує картки з термінами, а учні розставляють їх по порядку.

Географічна широта


Кут падіння сонячних променів


Кількість сонячного тепла


Температура повітря


Потім учні працюють за рис.20 стор. 32 підручника «Середньорічні температури повітря Землі».

Після того, як учні усвідомили, що різні широти отримують різну кількість сонячного тепла, вони повинні подумати над питанням залежності між температурою повітря, атмосферним тиском і кількістю опадів на різних широтах.

У поясненні вчителя елементи оповідання поєднуються з бесідою і водночас на дошці та зошитах створюється графічний конспект теми. У процесі пояснення важливо показати саме залежність між температурою повітря, атмосферним тиском та кількістю опадів і, нарешті, усі три ланки у ланцюзі цих залежностей.

До кінця пояснення у учнів у зошитах має з'явитися схема, аналогічна рис. 21. на стор.33.

Далі вчитель переходить до вивчення наступного кліматоутворюючого фактора – рух повітряних мас. Вивішує на дошці картку з терміном «повітряна маса» та пропонує учням сформулювати визначення. Види повітряних мас учні можуть визначити самі.

    Заповнення таблиці "Типи повітряних мас"

Повітряна маса

Температура

Вологість

Атмосферний тиск

    Утворення повітряних мас та постійних вітрів. Аналіз рис. 21, стор. 33 "Схема руху повітря" та рис. 22 на стор. 34 «Схема розподілу поясів атмосферного тиску, основних типів повітряних мас та утворення постійних вітрів»

    Роль підстилаючої поверхні у формуванні клімату

    Помічником у вивченні клімату Землі є кліматичні карти.

    Аналіз кліматичної карти світу. Відповіді на запитання у підручнику, стор. 35.

ЗАКРІПЛЕННЯ.

Заповніть таблицю та доведіть, що ці фактори взаємодіють між собою.

КЛІМАТООБРАЗУЮЧІ ФАКТОРИ

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: стор 28 - 34

Влітку 1904 року над Москвою пронісся сильний смерч. На своєму шляху він з корінням виривав багаторічні дерева, вивернув кам'яні брили, зірвав залізні дахи, зруйнував багато будівель і перетворив на тріску телеграфні стовпи. Проходячи над Москвою-рікою, він втягнув у себе стільки води, що під ним оголилося дно. Стовп смерчу став чорним від пилу і здалеку здавався димом від пожежі. Одна пожежна команда навіть примчала гасити «пожежу». Але коли пожежники наблизилися до смерчу, він підхопив і розкидав людей та коней, розмотав пожежні рукави, розбив у тріски бочки та вози.

УРОК № 4. КЛІМАТИЧНІ ПОЯСУ

ЦІЛІ УРОКУ:

-розкрити закономірності у виділенні

кліматичних поясів планети;

Сформувати уявлення про розміщення поясів, особливості кожного поясу.

ХІД УРОКУ:

Організація учнів на урок.

Вивчення нового матеріалу:

На початку уроку проводиться фронтальна бесіда, під час якої виявляється роль кожного з факторів, що формують клімати основних та перехідних кліматичних поясів.

Нерівномірне нагрівання земної поверхні


Різниця кліматів Землі


13 кліматичних поясів


Спробуйте сформулювати визначення терміна «кліматичний пояс». Порівняйте визначення терміна за словником. (Широтні смуги земної поверхні, що відрізняються один від одного інтенсивністю нагрівання променями Сонця, особливостями циркуляції атмосфери, сезонною зміною повітряних мас.

    Роль повітряних мас у формуванні клімату.

Переміщення повітряних мас за сезонами - утворення кліматичних поясів.

Аналіз рис. 23, стор. 36 «Схема переміщення повітряних мас за сезонами та утворення кліматичних поясів».

На земній поверхні виділяється 13 кліматичних поясів: 7 основних та 6 перехідних.

Основні кліматичні пояси: відповідають поширенню чотирьох типів ВМ;

назви кліматичних поясів відповідають їхньому географічному положенню;

екваторіальний пояс: переважання екваторіального повітря та зниженого атмосферного тиску, цілий рік високі температури повітря; велика кількість опадів протягом року,

тропічний пояс: високий тиск та панування тропічного повітря; влітку висока температура повітря, взимку – прохолодна, дощі – рідкісне явище;

помірний пояс:переважання помірного повітря та західних вітрів; чітко виражені пори року: опадів багато, але розподілені нерівномірно;

арктичний та антарктичний пояси: переважання холодних повітряних мас, низькі температури повітря цілий рік, незначна кількість опадів.

    Перехідні кліматичні пояси:

у перехідних поясах ВМ змінюються за сезонами, влітку приходять ВМ основного поясу, що лежить під перехідним, а взимку – над перехідним поясом.

Під час розмови учні заповнюють таблицю:

ОСНОВНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ОСНОВНИХ КЛІМАТИЧНИХ ПОЯСІВ

Зміна до


    Кліматичний пояс

    Тиск

    ВМ

    Температура

    Опади

    єс
  • Зміна клімату у часі:

    Природна та антропогенна зміна.

Перевірка розуміння вивченого:

- Які сили змушують переміщатися повітряні маси? (Різниця тиску.)

- Які повітряні маси панують у тропічному поясі? (Тропічні)

- Які повітряні маси переважають у субекваторіальному поясі? (влітку – екваторіальні. взимку – тропічні)

ЗАКРІПЛЕННЯ.

- У якому кліматичному поясі ви мешкаєте?

- Які закономірності розподілу температур Землі?

-Визначте тип клімату: температура січня -10-15, температура липня 20 ... 25 С. Опади випадають протягом усього року, але з літнім максимумом. Річна сума опадів 250-300 мм. На яких континентах представлений цей тип клімату?

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: стор 35 - 38.

Складання характеристики кожного пояса на контурній карті.

ПО СТОРІНКАМ ЗАХІДНОЇ ГЕОГРАФІЇ:

Тут не заходить сонце з дня осіннього до дня весняного до дії і півроку не сходить над горизонтом, але до середини травня і початку серпня спостерігаються астрономічні сутінки, коли на небосхилі з'являється зоря. Де ж це буває? (На Південному полюсі Землі)




УРОК №5.Води Світового океану. Поверхневі течії.

ЦІЛІ УРОКУ:

Сформувати знання про світовий океан, його води, їх походження, температуру, особливості його природи.

Дати уявлення про загальну схему поверхневих течій, їх роль у перерозподілі тепла на планеті.

ХІД УРОКУ:

Організація учнів на урок.

Перевірка домашнього завдання:

Географічний диктант.

Вставити пропуски:

1. Атмосфера захищає Землю від згубного впливу...; від падіння...; вдень від..., вночі від...; вона необхідна всім живим організмам для...; завдяки атмосфері відбувається в природі.

2. На висоті 20 - 30 км в атмосфері знаходиться шар газу, який захищає Землю від шкідливого для живого ультрафіолетового випромінювання. Цей шар складається з... .

З. Що може статися внаслідок подальшого збільшення кількості водяної пари та вуглекислого газу в атмосфері?

4.В цій частині атмосфери зосереджена основна маса повітря, тут утворюються хмари, опади різного видутемпература з висотою знижується. Ця частина атмосфери називається

5.По кліматичній карті визначте, яка найвища температура була зареєстрована в районі м. Тріполі (Північна Африка).

6.По кліматичній карті визначте, яка найнижча температура була зареєстрована в районі м. Тріполі (Північна Африка)

7.Географічна широта місця є важливим кліматоутворюючим чинником, т.к. від широти залежить кількість..., що надходить поверхню Землі Воно зменшується від... до..., оскільки Земля має форму кулі.

8.Утворення постійних вітрів у загальній циркуляції атмосфери залежить насамперед від розподілу поясів низького та високого тискуна Землі, а вони утворюються внаслідок... розподілу кількості... і під дією... Землі.

9. У Сахарі випадає... опадів, т.к. вона знаходиться в поясі... тиску, де переважають... струм повітря, який при... стискається і нагрівається, ... насичення.

10.Між помірним та арктичним кліматичними поясами розташований... кліматичний пояс.

вивчення нового матеріалу

    Роль океану у житті Землі: (у вигляді евристичної розмови)

Вчені виділяють океанічні води у самостійну оболонку, звану океаносферою, де зосереджено 97% усієї води планети;

Океан підтримує сталість газового складу атмосфери; вплив океану на клімат, ґрунти, рослинність та тваринний світ суші;

роль океану у господарській діяльності людини; здатність океану до самоочищення.

    Вивчення та освоєння океану людиною:

пізнання океану у давнину; сучасні дослідження

    Походження вод Світового океану.

    Властивість вод океану:

    1. Солоність

У морській воді розчинено багато різноманітних газів, мінеральних та органічних речовин.

Через присутність солей океанічна вода має особливі властивості: великою теплоємністю, зниженою температурою замерзання, підвищеною температурою кипіння.

Солоність вод залежить від співвідношення атмосферних опадів та випаровування.

    Температура

Температура поверхневих вод неоднакова і від широти.

Температура змінюється з глибиною. Спочатку зниження її дуже значно, та був воно уповільнюється. На глибині понад 3-4 тис. м температура зазвичай коливається від +2°С до 0°С.

    Льоди в океані

Морська вода замерзає за температури - 2°С

Льоди утворюються тільки в арктичних і субарктичних широтах (зима довга і дуже холодна), через перемішування вод в інших широтах планети, що перешкоджають утворенню льоду.

Однорічні та багаторічні льоди.

Водні маси - великі обсяги води, що утворюються у певних частинах океану, які відрізняються одна від одної температурою, солоністю, щільністю, прозорістю, кількістю розчиненого у воді кисню, наявністю певного органічного світу.

Поверхневі водні маси (до глибини 200 м): екваторіальні, тропічні, помірні та полярні.

    Проміжні.

    Глибинні.

    Порівняння водних мас, заповнення таблиці

Типи водних мас

Температура

Солоність

Прозорість

Екваторіальні

Висока

Низька

Висока

Тропічні

Висока

Висока

Висока

Помірні

Змінюється на пори року

Низька

Низька

Арктичні

Низька

Середня

Середня

    Взаємодія водяних мас з атмосферою.

    Рух вод в океані:

    поверхневі рухи;

    хвильові рухи;

    вертикальні рухи.

На наступному етапі уроку учні розглядають походження морських течій, загальну схему їхнього розподілу на поверхні океану. Тут найважливіше розкрити учням систему причинно-наслідкових зв'язків, побудувавши на дошці схему:

Причинно-наслідкові зв'язки освіти

вітрових течій

нерівномірне нагрівання земної поверхні Сонцем


Таким чином, вчитель підводить хлопців до розуміння того, що один із основних видів руху поверхневих вод в океані – вітрові течії.

    Океанічні поверхневі течії - величезні маси води, що постійно переміщаються на багато тисяч кілометрів.

    Історія відкриття поверхневих течій.

    Причини існування поверхневих течій:

а) рух ВМ атмосфери;

б) сила, що відхиляється, обертання Землі

навколо своєї осі;

в) постійні вітри;

г) рельєф океанічного дна,

д) контури материків.

    Теплі та холодні течії. Вчитель пропонує розглянути на карті область поширення найпотужнішої дрейфової течії – течії Західних вітрів та найпотужнішої теплої течії Гольфстрім, а також круговий рухповерхневих вод з прикладу північної частини Атлантичного океану.

    Аналіз карти океанів.

ЗАКРІПЛЕННЯ. На контурній карті відзначили основні океанічні течії.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: стор 38-44

ЗА СТОРІНКАМИ ПІДРУЧНИКА ГЕОГРАФІЇ.

В усіх морях світу температура води знижується зі збільшенням глибини. Винятком є ​​Червоне море, де спостерігається зворотне явище. Американські океанографи знайшли у цьому морі на глибині 1880 м кілька гарячих точок, де температура води досягає 60°С.

УРОК №6.Океан як середовище життя. Взаємодія океану з атмосферою та сушею.

ЦІЛІ УРОКУ:

Розкрити взаємодію океану з атмосферою та материками в результаті круговороту води та руху повітря;

Поглибити знання про розподіл живих організмів у океані.

ХІД УРОКУ:

Організація учнів на урок.

вивчення нового матеріалу (у вигляді евристичної бесіди).

Вивчення нового матеріалу проводиться на основі аналізу зоогеографічної карти, яка систематизує таблиці про різноманітність морських організмів.

    Океан - колиска життя Землі.

Різноманітність форм морських організмів.

а) донні організми – бентос;

б) нектон;

в) планктон;

    Розподіл життя в океані залежить від:

Солоності;

Світла;

Кількості розчиненого кисню;

Температури води;

Наявність поживних елементів.

    Життя в океані зосереджена в основному на материковій мілини - шельфі.

    Біологічні багатства океану.

Океан є годувальником людини. Дари моря – важливе джерело білкової їжі.

90% з усіх біологічних багатств океану – риба, решта – морські звірі, ракоподібні, молюски, водорості;

морські організми - сировина для хімічної промисловості та фармакології.

    Роль ВМ у взаємодії океану з атмосферою та материками:

1.Великий запас тепла у водах океану істотно впливає на властивості ВМ, що формуються над територією океану

2. Відмінність морських ВМ від континентальних ВМ:

а) вологість;

б) температура.

3. Вплив мВМ формування морського клімату на узбережжях океанов.

    Значення океанічних течій у взаємодії океану з атмосферою та сушею.

    Роль круговороту води у взаємодії океану та суші.

    ЗАКРІПЛЕННЯ

Учні заповнюють таблицю.

різноманітність морських організмів

Форми морських організмів за способом життя

Середовище проживання

Представники тваринного та рослинного світу

Використання людиною та значення у природі



ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: стор 44 - 49 ЗА СТОРІНКАМИ ПІДРУЧНИКА ГЕОГРАФІЇ.

Найбільша споруда, створена на Землі живими істотами - Великий Бар'єрний риф в Австралії. Його архітектори та будівельники – коралові поліпи – звели на дні океану цей гігантський вал завдовжки 2000 км, а завширшки до 150 км. Висота Великого Бар'єрного рифу досягає 2 км. За підрахунками німецького дослідника-підводника Г. Хасса, розміри рифу в 2000 разів більші за обсяг, який займає таке величезне місто, як Нью-Йорк.

УРОК №7.Географічна оболонка планети

ЦІЛІ УРОКУ:

Запровадити поняття географічна оболонка, розкрити її основні властивості;

Показати взаємозв'язок та взаємодію всіх компонентів природи на прикладі географічної оболонки.

ХІД УРОКУ:

Організація учнів на урок.

перевірка домашнього завдання.

Робота за варіантами на 10 – 15 хвилин

i варіант

1.Що називається Світовим океаном?

2. Чи змінюється середньорічна температура поверхні вод Світового океану в міру віддалення від екватора? Якщо змінюється, чому?

II різновид

1.У якій зоні океану розташовані найтепліші води? Назвіть причину цього явища.

2.Як змінюється температура води із глибиною? До якої глибини зберігається вплив сезонних змін температури води?

III різновид "

1Яка середня солоність вод Світового океану? Що називається солоністю води?

2.Поясніть причину того, що солоність води в екваторіальній зоні (34%о) нижче середньоокеанічної, у тропічній зоні (36%о), навпаки, вище.

вивчення нового матеріалу:

Вчитель створює у хлопців уявлення про різноманітність природи материків та океанів у вигляді словесних описів з допомогою засобів наочності.

    Роль біосфери у перетворенні оболонок Землі

У шарі найтіснішого контакту зовнішніх оболонок Землі з'явилася єдина комплексна географічна оболонка.

    Будова географічної оболонки.

Оболонка Землі, в межах якої взаємно проникають одна в одну та взаємодіють нижні шари атмосфери, верхні частини літосфери, вся гідросфера та біосфера, називається географічною оболонкою. Кордони географічної оболонки. Її потужність 55 км.

    Властивості географічної оболонки:

утворення органічних речовин з неорганічних живими організмами та рослинами;

речовини, що знаходяться у всіх 3-х агрегатних станах: рідкому, твердому, газоподібному;

всі процеси у ній відбуваються під впливом сонячної енергії.

    Загроза для географічної оболонки – великі комети

    Кругообіг речовин та енергії.

Всі компоненти географічної оболонки пов'язані в єдине ціле за допомогою круговороту речовин та енергії. Наприклад, кругообіг води, кругообіг повітря, біологічний та ін.

Провідна роль належить кругообігу повітря в тропосфері, який втягує у світовий кругообіг і гідросферу, утворюючи світовий кругообіг води. Біологічний кругообіг

    Взаємозв'язок кругообігів та утворення загального глобального круговороту речовин та енергії, що формує географічну оболонку, забезпечуючи її існування та розвиток.

    Етапи розвитку географічної оболонки:

Перший етап – добіогенний (3 млрд, років), в атмосфері мало кисню та багато вуглекислого газу;

Другий етап – близько 570 млн. років, провідна роль живих організмів, поява людини.

Третій етап - сучасний (почався близько 40 тис. років тому), великий антропогенний вплив на всі земні оболонки, їх зміна.

ЗАКРІПЛЕННЯ

Складання прогнозів розвитку ГО під впливом природних та антропогенних факторів.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: стор 50 – 54

У КОПІЛКУ ЛЮБЕЗНАЛЬНИМ.

Крапельки, з яких складається туман, у мільйон разів менше від дощових крапель. Інакше кажучи, щоб наповнити водою столову ложку, необхідно зібрати у ній 7 мільярдів крапель туману; ... одного відра води достатньо, щоб 270 км2 покрити шаром туману завтовшки 15 метрів.

УРОК №8.природні комплекси – складові географічної оболонки.

ЦІЛІ УРОКУ:

Показати роль клімату у формуванні ПК;

Сформувати поняття: «природний комплекс», «природна зона», «широтна зональність та висотна поясність».

ХІД УРОКУ:

Організація учнів на урок.

перевірка домашнього завдання.

Усне опитування:

    Назвіть межі розповсюдження живої речовини, джерел енергії, які є рушійною силоюпроцесів, що протікають на Землі; властивості ГО.

    Використовуючи схеми, опишіть один із кругообігів, властивих ГО.

    Поясніть походження різних ритмів у ГО.

    Складіть зразковий прогноз зміни ГО під впливом природних факторів та господарської діяльності людини.

Вивчення нового матеріалу.

Вивчення нового матеріалу проводиться у формі евристичної бесіди з опорою на особливості ПК своєї місцевості з використанням матеріалів екскурсій.

Будова природного комплексу:

Аналіз рис. 34 (стор. 55);

Завдяки великим формам рельєфу та нерівномірному надходженню сонячного тепла на земну поверхню географічна оболонка не однорідна;

з

- Формування ПК - тривалий процес.

ПК океану:

Складається з води з розчиненими у ній газами, рослин та тварин, гірських порід та рельєфу дна. Розміри ПК океану:

а) великі – океани;

б) менші - моря, затоки, протоки та інших.

ПК суші:

ПК відрізняються розмірами та освітою.

Залежно від географічної широти ПК суші поділяють:

а) екваторіальні риштування;

б) мусонні ліси;

в) савани та рідкісні;

г) пустелі та напівпустелі;

д) лісостепу та степу;

е) ліси помірного пояса;

ж) тундра та лісотундра;

з) арктичні пустелі

Місце ПК суші: яр, озеро, річкова долина, ліс та ін.

    Природна зональність:

    природна зона- це великий ПК, що володіє спільністю температурних умов та зволоження, ґрунтів, рослинності та тваринного світу;

    Головна причина різноманітності природних зон Землі - різноманітність клімату.

Закономірності розміщення природних зон - географічна зональність:

    аналіз карти природних зон планети;

    широтна зональність - зміна природних зон від екватора до полюсів у міру зменшення тепла та вологи;

    широтна зональність – основний закон географії.

    Учні заповнюють таблицю.

ПРИРОДНІ ЗОНИ СВІТУ

Природна зона

Географічне положення

Кліматичні особливості

Типові представники рослин та тварин

    Висотна поясність - зміна природних зон у горах, від підніжжя до вершин:

Зміна кліматичних умов із висотою - головна причина існування висотної поясності.

Природні зони, що змінюються, на різних висотах називають висотними поясами.

Нижній висотний пояс гір завжди відповідає природній зоні, де знаходиться гора.

Закон географічної зональностіпроявляється у горах.

ЗАКРІПЛЕННЯ.

На контурній карті позначити межі природних зон.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: стор 54 - 60.

ЗА СТОРІНКАМИ ПІДРУЧНИКА ГЕОГРАФІЇ.

Земля, повітря і вода - це те, що ми з народження бачимо навколо себе і вважаємо символом сталості, про що ми говоримо: «Змінюються царства та покоління, а воно залишається, - все це лише ланка у довгому ланцюзі корінних перетворень».

Літосфера, гідросфера та атмосфера розвиваються і змінюються не меншою мірою, ніж живі істоти, що населяють Землю

Територія Москви та Московської області не завжди була такою, якою ми її бачимо тепер. Цю площу тричі заливали моря, на ній зростали тропічні ліси, її покривали товщі льоду. І ось протягом десятків тисяч років ця територія з помірно континентальним кліматом, змішаним лісом, у якому живуть зайці, лисиці, лосі. Чи завжди вона, ця територія, буде такою, якою ми бачимо її зараз? Зрозуміло, ні, ми ще раз змушені повторити: "Все тече, все змінюється".

Всі природні елементи Москви та Московської області, так само, як і будь-якого району земної кулі, взаємопов'язані та утворюють єдиний організм, єдиний природний комплекс, зміна одного компонента природи, що потягне за собою незмінно зміни всього ПК.

УРОК 9.Освоєння Землі людиною. Країни світу

ЦІЛІ УРОКУ:

Дати знання про розселення людини за материками; про основні види господарську діяльність населення;

Ознайомити з становищем країн політичній картісвіту.

ХІД УРОКУ:

Організація учнів на урок.

перевірка домашнього завдання.

Географічний диктант.

1.До складу географічної оболонки повністю входить …

2.В географічній оболонці речовини знаходяться у трьох станах...

3.Більшість процесів, що відбуваються в географічній оболонці, відбувається за рахунок енергії.

4.Природні зони Землі виділяються з урахуванням кліматичних умов, ..., грунтів, ....

5.Основною причиною зміни природних зон на рівнинах є зміна.

6. Одним із проявів широтної зональності на Землі є зміна.

7.Природні зони в горах змінюються з висотою, тому що з висотою змінюється.

8. Найнижчим висотним поясом у гірській системі, розташованій у природній зоні змішаних лісів, є...

Вивчення нового матеріалу.

Урок проводиться у формі уявної подорожі картою.

    Земля – унікальна планета. Завдяки особливим умовам географічної оболонки виникло і розвивалося життя, з'явилася людина.

    Людство налічує близько 6 млрд.

    Розселення людини за материками.

Стародавня батьківщина людини - Африка та Південно-Західна Євразія.

Шляхи розселення людини. Аналіз рис. 38, стор. 62.

Основні області розселення.

а) Південна Азія:

б) Східної Азії.

в) Західна Європа.

г) Східна частина Північної Америки.

Роси.

Основні види господарську діяльність громадян.

За нестачі навчального часу ліву графу таблиці вчитель пропонує готовому вигляді, а вплив господарську діяльність на ПК встановлюють учні у міру аналізу тексту підручника.

    п/п

    Види господарської діяльності

    Особливості впливу на ПК

    1

    Землеробство:

    а) зрошуване;

    б) незрошуване.

    2

    Пасовищне скотарство

    3

    Лісовий промисел (розробка лісу)

    4

    Видобуток корисних копалин

    5

    Міське будівництво

    6

    Використання ПК в організацію відпочинку населення.

    7

    Видобуток морських тварин, морський транспорт.

    Аналіз комплексної картки.
  • Країни світу:

1. Етнос - люди, що живуть на одній території, що говорять однією мовою і мають спільну культуру.

2. В даний час на політичній карті світу існує понад 200 країн.

3.Класифікація країн:

а) за розміром території;

б) за чисельністю населення;

в) за географічним розташуванням;

г) за рівнем розвитку.

ЗАКРІПЛЕННЯ

На контурній карті відзначити:

а) розселення людини територією материків;

б) великі країни світу та їх столиці.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: стор. 61 - 65, повідомлення про мандрівників, відкривачі Африки.

Подумай та відповідай!

Назвіть найбільшу за площею державу і найменшу. На якому материку в яких частинах світу вони розташовані.

(Росія, Ватикан)

Які держави розташовані у різних частинах світу?

Росія, Туреччина – Азія та Європа;

Єгипет - Азія та Африка;

Данія - Європа та Америка

Основні особливості природи Землі

(Контрольна робота)

Цілі:

    Повторити, закріпити, узагальнити та систематизувати отримані знання у розділі «Головні особливості природи Землі».

    Продовжити формувати вміння: застосовувати набуті знання на практиці; використовувати різні джерелагеографічних знань та інформації у процесі пошуку рішення; виявляти причинно-наслідкові зв'язки; висловлювати свої думки; відстоювати свою точку зору; слухати співрозмовника; аргументовано доводити та пояснювати свою позицію.

    Розвивати пам'ять, просторове мислення та логіку.

    Виховувати географічну культуру та культуру спілкування.

Обладнання: мапа «Фізична мапа світу», атласи для 7 класу, дидактичні матеріали, виготовлені вчителем.

Тип уроку: урок узагальнення та контролю учнів.

ХІД УРОКУ

1. Оргмомент

2. Узагальнення, систематизація, корекція та контроль знань

Завдання 1 Вам необхідно дати визначення наступним термінам.

Платформа;
- Клімат;
- Ізотерми;
- Водні маси;
- природний комплекс;
- Широтна зональність;
- Етнос.

Завдання 2. «Знайди зайве слово»

    Мусони, бризи, пасати, цунамі, західні.

    Китайці, японці, монголи, граніти, туркмени.

    Річка, море, затока, протока, океан.

    Вашингтон, Москва, Сідней, Лондон, Париж.

    Кавказ, Алтай, Кордильєри, Гімалаї, Сахара, Анди.

Завдання 3 «Тест»

1. Земна поверхня правильно зображена на:

а) глобус; б) фізичної картки; в) політична карта.

2. Пізніше були відкриті материки:

а) Африка та Австралія; б) Австралія та Антарктида; в) Америка та Антарктида.

3. Від поясів високого тиску до екватора дмуть вітри:

а) мусони; б) пасати; в) бризи.

4. На підставі Східноєвропейської рівнини лежить:

а) платформа; б) складчасті пояси.

5. Прикордонні області між літосферними плитами називають:

а) платформ; б) сейсмічними поясами; в) плитами.

а) екваторіальні; б) арктичних; в) тропічні.

7. Найбільша кількість опадів випадає:

а) на екваторі; б) на полюсах; в) тропіках.

8. Під час руху від полюсів до екватора температура поверхневих вод Світового океану: а) знижується; б) не змінюється; в) підвищується.

Завдання 4 «Най-Най»

    Найбільший океан Землі?(Тихий)

    Найвищі гори світу?(Гімалаї)

    Сама довга річкасвіту?(Ніл)

    Найбільший острів світу?(П-в Аравія)

    Найвищий водоспад Землі?(Анхель)

    Саме глибоке озеросвіту?(Байкал)

    Найсолоніше море світу?(Червоне)

    Найменший океан Землі?(Північний Льодовитий)

    Найбільший острів Землі?(Гренландія)

    Найбільший за площею материк?(Євразія)

Завдання 5. У становіть відповідність приладів та елементів погоди.

а) Барометр 1. Температура.
Б) Осадомір 2. Швидкість вітру.
В) Термометр 3. Кількість опадів.
Г) Флюгер 4. Напрям вітру.
Д) Гігрометр 5. Атмосферний тиск.
6. Вологість повітря.

Технологічна карта. 7 клас. Розділ I. Основні особливості природи Землі. Тема I. ЛІТОСФЕРА І РЕЛЬЄФ ЗЕМЛІ. Тема уроку Літосфери. Земна кора. Цілі та завдання уроку - розібрати з учнями нові терміни, поняття та визначення; - продовжити формування знань про будову літосфери; - познайомити учнів з особливостями формування, будови та розвитку земної кори; - дати уявлення про теорії походження Землі та розвитку земної кори /теорія дрейфу континентів та літосферних плит/; - продовжити формування вміння працювати з географічними картами Навчально-наочний комплекс Фізична карта півкуль, карта будови земної кори, колекції гірських порід та мінералів, контури сучасних материків, що дозволяють моделювати їх рух; схеми, картини та ін -проблемний виклад гіпотез походження Землі; -знайомство з новими термінами, поняттями та визначеннями; -бесіда: формування знань про особливості будови різних ділянок земної кори, про стійкі платформи та рухливі /сейсмічні/ ділянки земної кори; -оповідання вчителя про сутність гіпотези дрейфу материків та теорії літосферних плит; -практична робота з новими джерелами інформації – тектонічною картою та схемою для формування уявлення про сутність теорії літосферних плит. Форми проведення уроку. Терміни та поняття Рельєф Землі. - згадати вже відомі та розібрати нові терміни та поняття; - продовжити формування знань про літосферу та рельєф Землі; - обґрунтувати причини різноманітності рельєфу Землі як результат взаємодії зовнішніх та внутрішніх сил; - розібрати особливості розміщення великих форм рельєфу по земній поверхні; - Продовжити формування вміння працювати з географічними картами. Карти світу – фізична та тектонічна, картини, таблиці, довідково-інформаційний матеріал та ін. - бесіда: формування знань про зовнішні та внутрішні причини, що змінюють рельєф Землі; -самостійна робота учнів із текстом підручника та довідково-інформаційним матеріалом до уроку; -закріплення нових понять, термінів та його визначень; -Визначення особливостей розташування великих форм рельєфу на поверхні Землі; -практична робота з контурною картою та картами атласу "Виявлення залежності форм рельєфу Землі від її внутрішньої будови Гіпотеза, земна кора /материкова і океанічна/, гіпотеза Рельєф, повільні вертикальні переміщення, дрейфу материків, теорія літосферних плит, літосферні плити, горизонтальні рухи, внутрішні та зовнішні серединно-океанічні хребти, глибоководні жолоби, процеси формування. пояси, гідротерми Географічні об'єкти Зниклі океани і моря: Тетіс, Пангея, Лавразія та Гондвана Плити: Євразійська, Індо-Австралійська, Північно-Американська, Південно-Американська, Африканська, Тихоокеанська, Антарктична, Курильський жолоб, Японські острови, Анди , Середземне море Імена А.Вегенер, О.Ю.Шмідт Кордильєри, Бразильське плоскогір'я, Амазонська низовина, Східно-Африканське плоскогір'я, Східно-Європейська рівнина, Середньосибірське плоскогір'я, плоскогір'я Декан, Аппалачі, Ура матеріал Основні геологічні теорії /сучасні та історичні/ Теорія Нептунізм Плутонізм Теорія контракції Фіксизм Хто і коли запропонував А. Вернер, німецький геолог, 1870-ті рр. Д.Геттон, шотландський геолог, 1795р. Ж. Елі де Бомон, Французький геолог, 1852 р. Мобілізм / дрейф материка / А. Вегенер, німецький геолог, 1912 р. Теорія тектоніки літосферних плит Середина ХХ ст. Сутність теорії Значення теорії Всі гірські породи Землі сталися з розвитку історичного підходу до вивчення Землі. вод первинного Світового океану. Провідну роль геологічному минулому представляє Землю як систему, що у Землі грали внутрішні сили. динамічному, рухомому рівновазі. Оскільки Земля остигає і зменшується обсягом, земна кора змінюється на складки. Вирішальну роль розвитку Землі мали вертикальні тектонічні руху; горизонтальних майже не було Великі ділянки земної кори здійснюють горизонтальні переміщення Плити переміщуються по астеносфері в горизонтальному напрямку за рахунок надходження речовини мантії Пояснює незмінність становища материків на поверхні Землі Пояснює динаміку розвитку земної кори і рельєф зовнішні процеси, що формують земну кору. Вид процесу Проява в рельєфі Сутність процесу I. Внутрішні /ендендні/ 1.Тектонічні рухи Утворення гір, рівнин, жолобів серединних хребтів Поєднання вертикальних і горизонтальних рухів літосфери, поява складок і розломів 2.Землетруси Утворення тріщин, зсув викликані розривами та усуненнями в літосфері 3. Вулканізм ІІ. Зовнішні /екзогенні/ 1. Вивітрювання Утворення вулканів, лавових покровів Виливання магми на поверхню Землі Утворення осипів, "кам'яних річок" Руйнування гірських порід 2. Дія вітру Утворення піщаних гряд, барханів, дюн Перенесення вітром пухких відкладень 3 , дельт річок, морен, зсувів Перенесення або розмив порід водою Питання для перевірки знань на тему "Літосфера та рельєф землі". 1. Визначте відповідність між тектонічною структурою та формою рельєфу. Позначте пару цифрою та літерою. 1- Східно-Європейська рівнина 2- Середньосибірське плоскогір'я 3- Амазонська низовина 4- Великі рівнини 5- Анди 6- Гімалаї 7- Альпи 8- Курильський жолоб 9- Перуанський жолоб 10- Ефіопське нагір'я а- Тиф в- Російська платформа г- Альпійсько-Гімалайський сейсмічний пояс д- Сибірська платформа е- Північно-Американська платформа ж- Південно-Американська платформа 2. Визначте, які із зазначених об'єктів відносяться до гор, а які – до рівнин? 1- Альпи 6- Велика Китайська 2- Тибет 7- Гімалаї а - рівнини 3- Середньоруська 8- Скандинавські б - гори 4- Анди 9- Кавказькі 5- Аравійське 10- Середньосибірське 3. Вкажіть характеристику серединно-океанічних х на дні океанів; б-протягуються вздовж усіх океанів; в- з'єднуються один з одним; г-загальна довжина 75 тис.км; д- є центральною частиною літосферних плит; е-супроводжуються глибокими розломами. 4. До чого спричинило зближення Євразійської, Аравійської та Індостанської літосферних плит? а- виникло Вірменське нагір'я та Кавказ; б- знищений древній океан Тетіс; в- виникло найвище у світі нагір'я Тибет; г- виникли гірські ланцюги Гімалаїв, Паміру та Каракоруму. 5. Які з таких літосферних плит входять до складу сучасного материка Євразії? а- Австралійська б- Антарктична в- Євроазіатська г- Аравійська д- Індостанська 6. Встановіть відповідність між платформами та формами рельєфу. 1- Південно-Американська а- плоскогір'я Декан 2- Індійська б- Центральні рівнини 3- Китайсько-Корейська в- Російська рівнина 4- Східно-Європейська г- Амазонська низм., Бразильське плоскогір'я 5- Сибірська д- Велика китайська рівнина 6- Американська е- Середньосибірське плоскогір'я 7. Встановіть взаємозв'язок між віком і висотою гірських країн: 1- Анди від 30 млн. років до сьогодення 2- Аппалачі від 460 млн. років до 230 млн. років 3- Кордильєри від 160 млн. років до 70 млн. років а-1000-3000 м б-більше 5000 м-500-1000 м Практична робота на контурній карті Виявлення залежності форм рельєфу від внутрішньої будови Землі. Мета роботи: - продовжити роботу з вивчення карти світу; - навчити порівнювати інформацію карток різного змісту; - Виявити залежність рельєфу від внутрішньої будови Землі. 1. Підпишіть найбільші платформи /червоним кольором/, використовуючи карту в атласі "Будова земна кора". 2. Відповідно до "Фізичної карти світу", підпишіть рівнинні форми рельєфу- низовини, рівнини, плоскогір'я /зеленим кольором/. 3. Зробіть висновок, чи рівнинні форми рельєфу залежать від внутрішньої будови земної кори і як? 4. Створіть самостійно умовні знаки та покажіть на карті залежність від будови Землі таких форм рельєфу, як гори. Зробіть висновок.

Варіант 1. 1. Яке твердження про земну кору вірне? а) земна кора має під материками та океанами однакову будову;б) океанічна земна кора товща, ніж материкова;в) континентальна земна кора складається з осадового, гранітного та базальтового шарів гірських порід.2. Літосфера – це… а) тверда оболонка Землі, що складається із земної кори та верхньої частини мантії;б) тверда оболонка Землі, що складається із земної кори;в) верхню частину мантії.3. До зовнішніх сил, що формують рельєф Землі, відносяться: а) опускання земної кори; в) підняття земної кори;б) вулканізм; г) робота вітру.4. Шар атмосфери, який грає найважливішу роль життя на Землі: а) стратосфера; б) тропосфера; в) мезосфера;г) іоносфера.5. Які дані містить кліматична карта? а) про температури; в) про опади;б) про спрямування вітрів; г) усі відповіді правильні.6. Пасати – це: а) постійні вітри, що дмуть від тропіків до екватора;б) вітри, що дмуть із океану на сушу влітку;в) вітри, що змінюють напрямок двічі на рік.7. Головним кліматоутворюючим фактором є: а) кількість сонячного тепла; б) кількість опадів; в) географічна широта. 8. Найпівденніший кліматичний пояс Землі: а) арктичний; в) екваторіальний;б) антарктичний; г) тропічний.9. До основних кліматичних поясів належать: а) субекваторіальний; в) тропічний;б) екваторіальний; г) субтропічний.а) Світовий океан дуже впливає на клімат Землі;б) течії у Світовому океані виникають через рельєф дна;в) у Світовому океані живі організми поширені нерівномірно;г) температура води у Світовому океані збільшується від екватора до полюсів.11. Зміна природних зон у горах від підніжжя до вершини називається: а) природний комплекс; в) заледеніння;б) висотна поясність; г) біологічний кругообіг.12. В умовах низьких температур формується природна зона: а) тайги; в) змішаних риштувань;б) саван та рідкісних лісів; г) вологих екваторіальних риштувань.13. Встановіть відповідність: 1) країна-материк; а) Ватикан;2) саме велике числомешканців; б) батьківщина людства;3) "карликова країна"; в) Австралія; 4) Південний схід Африки. г) Китай.а) Африка, Австралія; б) Туреччина, Франція; в) Америка, Росія.15. Встановіть відповідність: 1) платформа; а) низькі та середньовисотні гори; 2) область стародавньої складчастості; б) рівнини; 3) сейсмічний пояс; в) високі гори; 4) область нової складчастості. г) межі літосферних плит.

Тест у розділі «Головні особливості природи Землі». Варіант 2. 1. Яке твердження про літосферу є вірним? а) землетрус найчастіше відбувається на платформах;б) материкова земна кора потужніша, ніж океанічна;в) за межами літосферних плит височіють гори;г) більшість вулканів перебуває в межах літосферних плит.2. Які сили утворюють рельєф? а) внутрішні сили;б) зовнішні сили;в) внутрішні та зовнішні сили одночасно.3. Основною причиною землетрусів є: а) вплив активної діяльності людей;б) вплив космічних сил;в) рух земної кори. 4. Лінія, що з'єднує на карті точки з однаковими температурами: а) ізотерму; б) ізобара; в) ізобату;г) ізогіпсу.5. Температура повітря зменшується від екватора до полюсів, оскільки змінюється: а) кут падіння сонячних променів; в) товщина тропосфери;б) склад повітря; г) спрямування постійних вітрів.6. Скільки кліматичних поясів виділяється на поверхні Землі: а) 7; б) 10; в) 13;г) 15.7. Головна причина, від якої залежить кількість тепла та світла, що надходить на Землю: а) географічна широта; в) напрямок вітрів;б) рельєф місцевості; г) висота території.8. Найпівнічніший кліматичний пояс Землі: а) арктичний; в) субарктичний;б) антарктичний; г) помірний.9. До перехідних кліматичних поясів належать: а) субантарктичний; в) тропічний;б) помірний; г) субекваторіальний.10. Виберіть правильні твердження: а) океан накопичує та віддає атмосфері тепло;б) лід утворюється по всій поверхні Світового океану;в) вивчення Світового океану є важливим для людства;г) на великих глибинах у Світовому океані немає живих організмів.11. Природні зони змінюють одна одну на поверхні Землі через: а) діяльність людей; в) рух повітряних мас; б) різної кількості тепла та вологи; г) рельєфу.12. Найбагатша за кількістю видів рослин та тварин природна зона: а) лісостепів та степів; в) змішаних риштувань; б) вологих екваторіальних риштувань; г) тайги.13. Встановіть відповідність: 1) буддизм; а) етнос; 2) народ; б) висока густота населення; 3) Південна Азія; в) комплексна картка; 4) діяльність людей. г) релігія.14. Виберіть пари, які є державами (країнами): а) Європа, Китай; б) Північна Америка, Австралія; в) Великобританія, Канада.15. Встановіть відповідність «кліматичний пояс – його характеристика»: 1) екваторіальний; а) мало опадів, високі температури;2) помірний; б) жарко, є сухий та вологий сезони;3) тропічний; в) виражені усі сезони року;4) субекваторіальний. г) вологий та спекотний клімат.

ВІДПОВІДІ:

Варіант 1. 1. в 2. а 3. г 4. б 5. г 6. а 7. в 8. б 9. б, в 10. а, в 11. б 12. а 13. 1 - в; 2 – г; 3 – а; 4 - б 14. б 15. 1 - б; 2 – а; 3 – г; 4 в

Варіант 2. 1. б 2. у 3. у 4. а 5. а 6. у 7. а 8. а 9. а, г 10. а, в 11. б 12. б 13. 1 – г; 2 – а; 3 – б; 4 - в 14. о 15. 1 - г; 2 – в; 3 – а; 4 - б

7 КЛАС Контрольна робота №1 "Головні особливості природи Землі" Варіант 1.

А1. Норманни - моряки відкрили Гренландію … А) 1000 р. Б) 987 р. В) 846 р.

А2. Європейський морський мандрівник, який випадково відкрив Америку, пливучи на Захід.

А) Ф.Дрейк Б) Христофор Колумб В) Ф.Магеллан

А3. Скільки років існує планета Земля? А. 4,5 млн. років Б. 6 млрд. років В. 4,5 млрд. років

А Гімалаї Б. Анди В. Кордильєри Г.Кавказ

А5 Який шар відсутній в океанічній корі, а присутній у материковій:

A. базальт Б. Мармур В. Граніт Г. азбест

А6 Відмінністю океанічної плити від земної є:

А. Довжина Б. висота В. Товщина Г.глибина

А7. Як називався в давнину єдиний материк

A. Лавразія Б. Гондвана В. Пангея Г. Атлантида

А8. Хто сформулював термін "Літосферні плити"?

А. Арістотель Б. Аль - Фарабі В. А. Венгер Г. Геродот

А9. Що називається атмосферою?

А. повітряна оболонка Б. тверда водна В. біосфера Г. мезосфера

А10. Яку частину поверхні Землі займає Світовий океан ? А. 3/4 Б. 1/2 В. 2/3

А11. Визначте окраїнне море: А. Балтійське Б. Баренцеве В. Червоне Г.Азовське

А12. Виберіть теплу течію у Світовому океані.

А. Канарське Б. Куросіо В.Перуанське Г. немає відповіді

А13. Водна оболонка Землі – ЦЕ…

А ) Світовий океан Б) моря В) гідросфера Г) води суші

А14. Солоність води вимірюються

А) кілограмах Б) молях В) метрах Г) проміле

А15. Середня солоність морської води проміле (%) А) 350 Б) 35 В) 3,5 Г) 0,36

А16 Представник монголоїдної раси найчастіше зустрічаються в

А) Європі Б) Північній Америці В) Азії Г) Африці

А17. Початковий меридіан проходить через А) Лондон. Б) Париж. В) Лісабон. г) Дублін.

18 .Назвіть країни, які:

А) розташовані на островах

Б) розташовані на півостровах

В) не мають виходу до океану

Г) розташовані у двох півкулях

Д) мають столицю тієї самої назви;

В19. Визначте тип клімату за описом:

Тут переважає знижений атмосферний тиск. Внаслідок високого становища Сонця над обрієм, тут весь рік високі температури повітря. У зв'язку з переважанням висхідних струмів у цьому кліматі випадає велика кількість опадів протягом усього року.

В20. Встановіть послідовність природних зон із півночі на південь:

1) пустеля; 2) тундри; 3) степ; 4) Тайга.

С21.Для Африки характерне опустелювання, тобто. збільшення площі пустель. З якими причинами це пов'язано? Вкажіть щонайменше дві причини.

Разом – 24 бали

«5» - 26-22б

"4" - 21 -17 б

«3» - 12-16 б

7 клас Контрольна робота №1 «Головні особливості природи Землі»Варіант 2

А 1.Значення подорожі Ф.Магеллана:

А) Дов назва - Земля Б) Дов назва Індійському океану В) Доказав кулястість Землі

А ) Френсіс Дрейк Б) Северцов В) А.Нікітін Г) Ф.Магеллан

А3. Скільки є основних великих літосферних плит Землі? А . 5 б. 6 ст. 7 р. 8

А4. Гімалайські гори утворилися внаслідок зіткнення:

А Північно – Американської та Південно – Американської Б Африканської та Антарктичної

У Тихоокеанській та Євразійській Г Індо-Австралійській та Євразійській

А5Платформам відповідає: А. гори Б. річки В. океани Г. рівнини

А6Найнижчий від поверхні Землі шар атмосфери – це:

А. тропосфера Б. стратосфера В. іоносфера

А7Де утворюються хмари та випадають опади?

А) У Літосфері В) Тропосфері С) У Гідросфері Е) В Атмосфері

А8Що основним джерелом нагрівання атмосфери?

А. сонячні промені, що надходять безпосередньо в атмосферу

Б. промені, що йдуть від Місяця вночі

В. теплове випромінювання нагрітої земної поверхні

А9 . Який відсоток гідросфери становить Світовий океан? А. 96,5% Б. 70,5% В. 36%

А10Основні характеристики вод Світового океану:

А) солоність та обсяг Б) колір та прозорість В) температура та солоність Г) обсяг та площа

А11Середня солоність морської води: А) 35%Про Б) 34%проВ) 3.5%проГ) 36%про

А12 . Виберіть холодну течію у Світовому океані: А. Гольфстрім Б. Лабрадорське В. Куросіо

А 12. Визначте внутрішнє море: А. Аравійське Б. Середземне В. Охотське Г. Берінгове

А14Географічна оболонка утворена:

А) лише біосферою Б) Літосферою

В) Гідросферою, біосферою, верхньою літосферою та нижньою атмосферою Г) Атмосферою

А15. У людей екваторіальної раси:

А) темний коліршкіри Б) світлий колір шкіри

В) жовтуватий колір шкіри; Г) вузький розріз очей.

А16. Відстань від екватора до крапки в градусах:

а) географічна широта. У) географічна довгота.

Б) градусна сітка. г) географічні координати.

А17. Визначте, яка точка розташована найближче до екватора:

А. 30 ° пн.ш. Б. 20 ° пд.ш. В. 10 ° пн.ш. Г. 50 ° пд.ш.

В18Вкажіть основні причини, від яких залежить кількість висотних поясів у горах:

а)географічна широта;в) віддаленість від океану; д) кількість міст поряд

б)висотагір;г) тип грунтів; е)кількість опадів;

В19. Визначте тип клімату за описом:

Дуже спекотне літо (вище +32°С) та надзвичайно мала річна кількість опадів протягом усього року (менше 200 мм). Підвищений атмосферний тиск. Панує одна Повітряна маса.

На яких континентах представлений цей тип клімату?

О 20-й.встановіть відповідність

країна материк

а. Бразилія 1. Євразія

б. Німеччина 2. Пд. Америка

в. Китай 3. Африка

м. ПАР 4. Півн. Америка

д. Мексика

З 21. Від чого залежить солоність океанічних вод? Вкажіть щонайменше дві причини.

Разом – 24 бали

«5» - 26-22б

"4" - 21 -17 б